SIKÇA SORULAN SORULAR

Lastik Seçimi

Motosikletinize yeni lastik seçmenin en güvenli yolu motosiklet veya lastik üreticilerinin tavsiyelerini dikkate almaktır. Motosikletinizin el kitabı orjinal lastik ebat ve yapısını gösterir. Lastik üreticileri de bir motosiklete tavsiye ettikleri lastiklerini gösteren uyum tabloları yayınlarlar. Bu şekilde bir tavsiye bulunamıyorsa dikkat edilmesi gereken seçilecek lastiğin yük ve sürat indeksinin motosikletin kapasitesinden yüksek olmasıdır. Ayrıca lastiğin dış çapının orjinal lastik değerine çok yakın olması ve lastiği motosikletin mekanik parçalarından yeterli açıklık bırakması gerekmektedir.

Şişirme Basıncı

Lastik şişirme basıncı, lastik üreticilerinin kullanıcılara dikkat etmelerini en çok önerdikleri konudur. Lastik arızlarının çoğu yanlış şişirme basıncından kaynaklanır. Kullanıcının lastik bakımı ile ilgili yapabileceği en önemli iş, şişirme basıncını tavsiye edilen seviyede tutmaktır. Lastik basıncı, lastikler soğukken ölçülür. Lastik kullanımdayken ısınır ve içindeki hava basıncı yükselir. Basınç artışı 0.5 bar kadar olabilir. Bu sebeple lastik basıncı ölçümü yola çıkmadan, lastikler soğukken yapılmalıdır. Bunun için motosikletinizin üzerinde küçük bir basınç ölçme aleti bulundurarak yola çıkmadan ölçüm yapmanız ve eksik olması halinde ilk fırsatta şişirmeniz sürüç güvenliği ve konforu açısından önemlidir.Farklı çalışma koşullarında lastik basıncı tekrar ayarlanmalıdır. Bir lastik arazide kullanıldığında, asfalt üzerinde kullanıldığından daha düşük basınçla şişirilmelidir. Düşük basınçla kullanılan lastikler yük altında esner,ısınır ve çabuk aşınır. Dönme direnci de artarak, yakıt tüketimini arttırır.

Yük Taşıma ve Sürat Kapasiteleri

Lastikler tamamiyle aynı dış görüntüye sahip oldukları halde farklı yük ve sürat kapasitesine sahip olabilirler. Yenilenen lastikler mutlaka orjinal lastiklerle en azından aynı kapasitede yeni lastiklerle değiştirilmemelidir. Ayrıca 210 km/s üzerindeki süratlerde lastik yük indeksinde verilen değerden daha düşük yük taşıma kapasitesine sahip olmaktadır.

Lastik Yenileme Zamanı-Diş Derinliği

İzin verilen en düşük diş derinliği için farklı ülkelerde farklı yasak limitler vardır. Motosikletler çoğunlukla düz hat üzerinde sürüldüklerinden aşınmanın çoğu sırt bölgesinin ortasında olur. Bu sebeple desen derinliği ölçümü lastik sırtının ortasından yapılır. Bazı lastiklerin yanaklarından aşınma kontrol noktalarını gösteren işaret (TWI: Tread Wear Indicator) bulunur. Bu noktalara kadar aşınan lastikler hemen değiştirilmelidir.

Yeni Lastik Yeni İç Lastik /Jant Subabı

İç-lastikli-tip (tube-type) dış lastikle beraber iç lastik de değiştirilmelidir. İç-lastiksiz-tip (tubeless) lastikle beraber jant subabı da değiştirilmelidir.

Yeni Lastik ve İlk Aşınma

Yeni lastiklerin takılmasından sonra 200 km'lik ilk aşınma mesafesinde motosiklet her zamankinden daha dikkatli kullanılmalı, ani frenleme, hızlanma ve sert virajlanmadan kaçınılmalıdır.

Daha Geniş Lastik

Bu, motosiklet veya lastik üreticisinin onayı halinde mümkün olabilir. Daha geniş lastikler için öncelikle motosiklette genişlik ve çap olarak açıklık olup olmadığında ve jantın yeterince geniş olup olmadığına bakılmalıdır. Bilinmelidir ki motosikletin görüntüsünü güçlendirilmeye yönelik orjinal lastiğin genişletilmesi motosiklet performansını düşürebilir.

Jant

Doğru Jant genişliği sürüş ve denge için hayati önem taşır. Lastik ebatları, standart ölçüdeki janta takılıyken geçerlidir. Değişiklik halinde jant ve lastik birarada düşünülmelidir. Lastik orjinalinden daha geniş bir janta takılırsa profili düzleşir ve viraj performansı azalır. Tersi durumunda orjinalden daha dar bir janta takılmış lastiğin yere temas alanı daralır ve tutunma özelliği bundan etkilenirken, lastik sırtı dar bir alandan aşınır.

Montaj

Motosiklet lastikleri ön veya arka olarak üretilmişlerse mutlaka ait oldukları yerde kullanılmalıdırlar. Lastik yön oku bulunup bulunmadığını kontrol ediniz, eğer varsa, bunun dönüş yönünü göstereceği şekilde lastiği monte edeniz. Bazı lastiklerin yanağında renkli (sarı veya kırmızı) bir nokta bulunur, bu noktanın subabın yanına gelecek şekilde monte edilmesi gerekir. Lastik topuğunu temizleyin ve sabunlu su ile ıslatın. Topuğu doğru şekilde oturtmak için subap içini çıkartın ve lastiği şişirin. Şişirme aleti subap içi olmadan şişirmeye imkanı vermiyorsa ve iç lastik kullanılyorsa lastiği doğru yerleşmesi mümkün olur. 40 psi'den fazla şişirmeyin. İç lastiği kıstırmamaya dikkat edin. Bunun için pudra kullanılması yararlı olur. Subap içini tekrar takın ve tavsiye edilen şişirme basıncı ile şişirin. Topuk oturma çizgilerini kontrol edin. Eğer topuk oturmamışsa, yukarıdaki işlemleri tekrar edin. İç lastik kullanılıyorsa jant somununu lastik tamamen şişene kadar sıkmayın. Montaj bittikten sonra mutlaka subap kapağını takın.

Balans

Lastik montajı bittikten sonra jant ve lastik balanslanmalıdır. Yalnızca tavsiye edilen balans kurşunlarını kullanınız. Sıvı balanslayıcı kullanmayınız

Lastik Onarımı

Sadece düşük sürat lastiklerinin sırt bölgesindeki küçük delikler onarılmalıdır. Sıvı lastik onarıcıları lastik katları arasına girip bozulmalara yol açtıklarından tavsiye edilmezler.

Lastikle Yaşlanma ve Saklama

Fiziksel ve kimyasal etkileşimler lastiğin yaşlanmasına sebep olur. Hiç kullanılmamış veya az kullanılmış lastikler de bundan etkilenirler. Yaşlanmanın önüne geçebilmek için üretim aşamasında bazı kimyasallar karışıma ilave edilir. Bunlar lastiğin uygun saklama koşullarında bulunmaması halinde de korunmasını belirli bir süre tamin edebilirler. Lastiğin uzun yıllar özelliklerini kaybetmeden kalabilmesi için uygun koşullarda saklanması gerekir. Lastikler serin, karanlık, kuru ve çalışan elektirik motorlarından, sıcaklık yayan cisimlerden, yağ,çözücü ve kimyasallardan uzak ve dik saklanmalıdır.

Lastiğin Üretim Tarihi

Lastik yanağında DOT harflerini takip eden elips kutunun içindeki 3 veya 4 haneli rakamın ilk 2 hanesi üretim haftasını son 1 veya 2 hanesi üretim yılını gösterir. Örneğin 4513 rakamları lastiğin 2013 yılının 45. haftasında üretildiğini gösteriri. Lastikler yaşlanır ancak kaliteli ve doğru koşullarda saklanmış lastik özelliklerini 5 yıl yeni lastik gibi koruyabilir. Uygun koşullarda saklanan lastik içerisine hava basıldıktan sonra gerçek ömrüne başlar. Buna karşılık kötü koşullardaki bir lastik 1-2 yıl içinde özelliklerini kaybedebilir.

Güvenlik Uyarısı

Uygunsuz lastik kullanımı tehlikeli olabilir. Motosiklet ve lastik üreticisinin uyarılarını dikkate alınız. Sık sık motosiklet basıncını kontrol ediniz. Mutlaka sibop kapağı kullanınız.

Soru-1

cevap

Soru-2

cevap